Yeni Ceza Paketi İle Cezalar Artıyor

Salı, Ekim 11, 2016, 10:30

Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı ve Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan Ceza Muhakemesi Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı bu hafta TBMM'ye sunulacak.

İlgili tasarıda Ceza Muhakemesi Kanununa ve Diğer kanunlara getirilen bazı değişiklerin devrim niteliğinde olacağı öngörülüyor. Nitekim;

Cinselliğe ilişkin Suçlarda, Sarkıntılık suçunun alt sınırı 3 yıldan 5 yıla, cinsel istismar suçunun alt sınırı 8 yıldan 10 yıla, nitelikli cinsel istismar suçunun alt sınırı 16 yıldan 18 yıla çıkarılıyor.

Basit Dolandırıcılık suçunun alt sını 1 yıldan 2 yıla, nitelikli dolanırıcılık suçunun alt sınırı ise 2 yıldan 3 yıla çıkartılıyor. Ayrıca Dolandırıcılık suç kapsamında soruşturulanların telefonları da dinleme kapsamına alınacak. Aynı zamanda dolandırıcılık suçu için de ön ödeme koşulları düzenleniyor.

Trafik Güvenliğini tehlikeye sokma suçu için de cezai yaptırım arttırılıyor. Son zamanlarda gündemden düşmeyen ölümlü trafik kazaları ve trafiği tehlikeye sokan sürücülerin yarattığı olumsuz havadan etkilenilmiş gözükse de cezası 1 aydan yalnızca 3 aya çıkarılmış

Şüphesiz yeni ceza paketinde değişikliğe gidilen en önemli maddeler Terör suçları ve Örgüte ilişkin düzenlemeler.

Öncelikle 15 Temmuz’da tutuklanan ve soruştumaya dahil edilen binlerce insanın nasıl yargılanacağı merak konusuydu. Lakin Kanunumuzun değişikliğe uğramamış hali ile duruşmaların ayrı mahkemelerde ve farklı günlerde yapılması mümkün değildi. Yeni getirilen düzenleme ile ise artık Duruşmalar yetkili mahkeme il sınırı içerisinde başka bir yerde yapılabilecek. Ancak değişikliğin Ceza yargılamasının temel ilkelerine aykırılık teşkil edeceği halen su götürmez bir gerçek.

Yeni pakette savcı ve polislerin yetkisi arttırılıyor. Adalet Bakanlığı, yeni yargı paketiyle Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) ve Türk Ceza Kanunu’nda, savcı yerine polise aynı olayla ilgili doğrudan yeniden ifade alma yetkisi tanınıyor. Darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü hâl (OHAL) kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararnameler (KHK) ile yetkisi arttırılan polisin yeniden ifade alma yetkisi, CMK’ya taşındığı için sürekli hale gelecek. Bu düzenlemenin oldukça sakıncalı olduğunu belirtmemiz gerekir.

Yeni ceza paketine ilişkin şimdilik özet niteliğinde olan yazımız, Paketin resmi gazetede ilamıyla detaylandırılacaktır.

Sevgiler

ER&ER HUKUK VE DANIŞMANLIK

Av.İpek ERTUĞRAL

 
Copyright ©2016 ERER Hukuk Danışmanlık ve Arabuluculuk, Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım - Elitnet Yazılım