Vapurlarda Evcil Hayvan Taşıma Kuralları Değişti

Pazartesi, Şubat 26, 2018, 11:12

Evcil Hayvan sahiplerinin şüphesiz ki en büyük problemlerinden biri evcil hayvanı ile İstanbul içerisinde yeterince rahat seyahat edememeleridir.

İETT yönetmeliği gereğince iett’ ye bağlı toplu taşıma araçlarında küçük ırk köpeklerin boyun tasması ve sahibinin kucağında olması suretiyle taşınabileceği duyurulmuştu. Her ne kadar uygulamada halen çeşitli zorluklarla karşılaşılsa ve kuralları bilmeyen güvenlik görevlilerinin engellemeleri mevcut olsa da, yönetmeliği yanınızda bulundurmak ve kurallara uymak koşullarıyla seyahatinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Lakin Şehir Hatları vapurlarında genelde evcil hayvanınız ile seyahat etmeniz engellenmekteydi. Şanslıysanız, görevlilerin insiyatifi ve rica minnet ile evcil hayvanınızı yanınıza alabiliyordunuz.

Nihayetinde, 25.07.2017 tarihinden itibaren Şehir Hatlarına bağlı vapur seferlerinde evcil hayvan taşıma kuralları güncellendi.
Artık, evcil hayvanınız kafesi ile birlikte, kafesi yok ise ‘’ağızlık’’ takmak suretiyle, yolcuların oturma alanı dışında kalan bölgelerde sahibinin yanında seyahat edebileceklerdir. Burada dikkat çeken husus evcil hayvanlarda herhangi bir büyük ırk veya küçük ırk kısıtlaması yapılmamasıdır. Ancak; yalnızca küçük ırk evcil hayvanlar kafesleri mevcut ise yolcu salonlarında seyahat edebileceklerdir.

Evcil hayvan, temizlik ve sağlık şartları uygun olduğu sürece, ‘’ağızlık’’ ile vapura alınabilecektir. Vapurda güvenlik ve denetimden sorumlu olan personel yine de re’sen şartların taşınıp taşınmadığı hususunda uygunluk gözetimi yapmaya yetkili kılınmıştır. Ancak görevliler, kafeste veya ağızlığı olan evcil hayvanı vapura ancak; sağlık ve temizlik yönünden uygun bulmaması halinde almamakta yetkili kılınmıştır.
İlgili Düzenleme Aşağıda Ayrıntılı şekilde verilmiştir;

  1. Evcil hayvanlar kafeslerinde olmak koşulu ile yolcu salonlarının dışında ve gemi görevlilerinin gösterdiği emniyetli yerlerde taşınabilecektir; gemi tipi ve alanların uygunluğuna göre taşımada sınırlama getirilebilir.
  2. Kafesi olmayan evcil hayvanlar ağızlık takmak koşulu ile gemilerde yolcu salonlarının dışında ve gemi görevlilerinin gösterdiği emniyetli yerlerde sefere kabul edilecektir.
  3. Kafeslerinde olmak koşuluyla sadece küçük evcil hayvanlar (kuş, kedi, tavşan, vb.) ile yolcu beraberinde seyahat eden rehber köpekler (tıbbi destek veren/görme ve duyma engelli yolcuya refakat eden/duygusal destek veren rehber köpekler) belirlenen yolcu salonlarının içerisine kabul edilirler. Duygusal destek amacıyla yetiştirilmiş, manevi destek ve psikiyatrik hizmet veren köpeklerin yolcu salonlarının içerisine kabul edilmesi için yolcu adına düzenlenmiş geçerli bir sağlık raporunun (akıl sağlığı uzmanından alınmış) mutlaka yolcu beraberinde bulunması gerekmektedir. Rehber köpekler temiz, özel tasması takılı olarak sahibinin ayaklarının dibinde oturtulmalıdırlar.
  4. Evcil hayvanın sağlıklı, zararsız, temiz ve kokusuz olması gerekmektedir. Hayvanın durumu şüpheli görülürse, (huzursuz, saldırgan, hastalıklı vb.) ŞEHİR HATLARI A.Ş. görevlileri tarafından gemiye kabul edilmeyebilir.
  5. ŞEHİR HATLARI A.Ş., taşınan hayvanın seyir esnasında veya sonrasında sağlık durumunun kötüleşmesi, ölmesi, kaybolması veya yaralanması halinde hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir. Bu sebeple ortaya çıkabilecek masraf ve sair zararlardan Şehir Hatları A.Ş. hiçbir şekilde sorumlu değildir. Gerekli önlemlerin alınması evcil hayvan sahibine aittir.
  6. Şehir Hatları A.Ş’nin sorumluluk sahası olan iskele ve gemilerde evcil hayvanların verebileceği her türlü zarardan (üçüncü kişilere verilecek zaralar da dahil) evcil hayvan sahibi sorumludur.

ER&ER HUKUK VE DANIŞMANLIK
Av. İpek ERTUĞRAL

 
Copyright ©2016 ERER Hukuk Bürosu, Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım - Elitnet Yazılım